Chomutov

Chomutov – znak

Město s historickým jádrem na levém břehu říčky Chomutovkyv nadmořské výšce 340 m se rozkládá v Mostecká pánev při úpatí Krušných hor. Terén je z větší části rovinatý, pouze okrajové čtvrti na severu a severovýchodě vystupují do svahů o několik desítek metrů. Na severovýchodě stavebně splývá s městem Jirkov

 

Historie

První zmínka o Chomutově pochází z 29.Března 1252, kdy Bedřich Načeradův z Chomutova daroval městečko řadu německý rytířů, kteří zde roku 1264 zřídili svou komendu. Množství německých osadníků, kteří přicházeli na jejich panství dalo vzniknout i dobovému českému úsloví „Všude lidé, v Chomutově Němci.“ Původní dřevěné hrazení bylo ve 2. polovině 14. století vystřídáno hradbami kamennými. Roku 1396 udělil komtur Albrecht z Dubé městu pečeť se znakem. Němečtí rytíři drželi chomutovské panství do roku 1411, kdy jim je po bitvě u Grutwaldu král Václav IV. (s výjimkou patronátu nad kostely) odňal. 16.březn 1421 byl Chomutov dobyt a vypleněn husity. Poté město střídalo šlechtické majitele; naposledy jimi byli Hasištejnštý z Lobkovic,kteří ve městě jako na jednom z prvních míst v Čechách prosazovali tvrdou rekatolizaci (1589 zde byla založena jezuitská kolej). Roku 1591 se měšťané proti jezuitům vzbouřili a vyplenili jejich sídlo, za což byli dva z vůdců vzpoury popraveni. Po odsouzení  Jiřího Popela z Lobkovic  mu byl roku 1594 Chomutov zkonfiskován Rudolfem II. . Roku 1605 Chomutovští se vykoupili z podanství a od té doby byl Chomutov královským městem.

Od 16. do 18. století se v blízkosti Chomutova těžil kamenc, pozůstatkem tohoto dolování je nynější Kamencového jezera na východním okraji města. Na přelomu 50. a 60. let 18.století byla postavena císařská silnice spojující Chomutov s Prahou, podél níž se rozvinula zástavba i na pravém břehu Chomutovky. Třebaže Chomutov ležel při této důležité spojnici do Saska, rostl až do poloviny 19.st. jen pozvolna. Obrat nastal až v 70. letech 19. století napojením na železniční tratě vedoucí podél Krušných hor a ku Praze. V této době byly u Chomutova otevřeny hnědouhelné doly a roku 1870 založeny železárny; které po roce 1887 prosluly jako Mannesmannovy válcovny trub; roku 1890 se zde na prvním místě na světě začaly vyrábět bezešvé ocelové trubky. K válcovnám, situovaným na východním okraji města přibyla roku 1917 jižně od Chomutova zbrojní pobočka kladenské Poldí, po válce přeorientovaná také na hutní výrobu. Roku 1928 byla k Chomutovu připojena Horní Ves (dnešní sz. část města). Po roce 1945 proveden odsun velké části Němců, kteří do té doby tvořili většinu obyvatel města. V 60. až 80. letech 20st. došlo k rozsáhlé přestavbě města, která se naštěstí výrazněji nedotkla historického jádra, které je od roku 1992 městskou památkovou zónou.

 

Fotografie

 
Chomutov